Солнечная система и ее тайны

Планеты Созвездия НЛО

Ультрафіолетове і інфрачервоне світло

Видиме світло покриває геть незначну частину спектру електромагнітних хвиль. Одразу вище і нижче ділянки видимого світла знаходиться ультрафіолетове та інфрачервоне випромінювання. „Ультра” в слові „ультрафіолетове” означає, що це випромінювання знаходиться у частині спектру з частотами, вищими ніж частоти фіолетового світла; а „інфра” у слові „інфрачервоне” означає, що це випромінювання знаходиться у частині спектру з частотами, нижчими від частот червоного світла.

Довжина хвиль ультрафіолетового випромінювання коротша, а інфрачервоного – довша від довжин хвиль видимого світла. Ці випромінювання були відкриті задовго до того, як люди дізналися про електромагнетизм. Коли світло пропустили крізь призму, і воно утворило спектр на екрані, вчені виявили, що за межами видимого спектру світла відбувається нагрівання.

Ультрафіолетове випромінювання спричиняє багато явищ; деякі з них корисні, а інші – небажані. У невеликих дозах ультрафіолетове випромінювання корисне для нашого здоров’я. Воно сприяє утворенню вітаміну D у нашій шкірі. Ультрафіолетове світло також вбиває мікробів, і тому його використовують у лікарнях, а також щоб стерилізувати їжу.

Пряме ультрафіолетове випромінювання дуже шкідливе для очей. Це одна з причин того, що дивитися прямо на сонце небезпечно. З іншого боку, людське око здатне справлятися з розсіяним ультрафіолетовим випромінюванням у нормальних кількостях.

Інфрачервона енергія використовується для автоматичної регуляції хімічних та біологічних процесів, вимірювання температури, а також контролю виробництва текстилю, пластмас та металів. Нові застосування з’являються у навігації та авіації, дослідженні погоди та численних наукових проектах.

Інфрачервоне випромінювання також використовують у аерофотографуванні, системах зв’язку та контролю.

Інфрачервона енергія використовується всюди навкруги нас. Інфрачервоні прилади мають велике значення у багатьох галузях промисловості, а в деяких вони просто незамінні. Можливості його використання обмежені, напевно, лише уявою та вмінням користувача.

Солнечная система и ее тайны