Солнечная система и ее тайны

Планеты Созвездия НЛО

Землетруси

Відомо, що всередині Земля складається з декількох шарів гірських порід. В центрі Землі знаходиться ядро. Ядро оточене товстим шаром порід – мантією. Відомо, що ядро і мантія дуже гарячі. Також добре відомо, що породи мантії розплавилися, як морозиво влітку, і стали рідкими. Зовнішній шар землі твердий і тонкий. Його називають „корою”. У деяких місцях товщина кори сягає 64 кілометрів, в інших місцях земна кора має 5 кілометрів завтовшки. Земна кора складається з кількох величезних ділянок гірських порід, схожих на шматочки розбитої тарілки. Ці кам’яні шматочки плавають на поверхні рідких порід мантії.

Вчені впевнені в тому, що великі ділянки земної кори весь час дуже повільно рухаються. Вважається, що за рік вони зсуваються на відстань від одного до дев’яти сантиметрів. Ділянки кори рухаються, їхні краї стикаються (вздовж розломів між ними), і вони труться одна об одну. Коли вони труться, гірські породи здригаються, і в околицях розломів на величезних ділянках земної кори трапляються землетруси.

Відомо, що землетруси іноді бувають дуже сильними. Але іноді землетруси бувають дуже слабкими. Ми можемо навіть не помітити, що прямо під нами стався невеликий землетрус. Ми нічого не відчуємо. Але якщо землетрус помітно, залишатися в приміщенні нерозумно. Безпечніше вибігти на вулицю і залишатись на відкритому просторі. Люди гинуть від землетрусів здебільшого від того, що будівлі обвалюються прямо на них. Наприклад, у грудні 1988 року в трьох містах Арменії трапився землетрус, від якого загинули 24 000 людей. Більшість з них знаходилися всередині будинків, коли трапився землетрус.

Але землетрус можна передбачити. Перед тим, як трапиться землетрус, два пласти гірських порід по краях одного з великих розломів у земній корі починають дуже повільно тертися. В цей час можливо визначити, де і коли трапиться землетрус. Вчені вважають, що деякі тварини – наприклад, змії та деякі риби – можуть почути, як шумлять кам’яні плити, що труться між собою. Вчені припускають, що звірі відчувають перші поштовхи земної кори. І вони впевнені, що ми можемо багато чому навчитися, пильно спостерігаючи аз поведінкою цих тварин. Так, в 1975 році в Китаї в місті Хайченг трапився сильний землетрус. Але більшість мешканців покинули місто до того, як стався землетрус. Вони розташувалися на природі за межами міста. Тварини попередили їх про те, що наближається землетрус, і вони знали, що залишатися в місті небезпечно. Поїхавши, вони вчинили дуже розумно. Відомо, що той землетрус стер майже все місто з обличчя землі.

Зараз вчені шукають нових способів попередити про наближення землетрусу. В Японії, Америці і Новій Зеландії використовують спеціальні пристрої для того, щоб визначити чи труться розломи земної кори під цими країнами один об інший. Вони також визначають вміст газів у підземних водах. По деяких газах можна визначити, що наближається землетрус.

Можливо, одного дня ми зможемо точно визначити де і коли відбудеться землетрус. Тоді ми зможемо врятувати життя багатьох людей.

Солнечная система и ее тайны