Солнечная система и ее тайны

Планеты Созвездия НЛО

Метали (украЇнською)

Чому люди все ще використовують метали, не дивлячись на те, що існує багато інших матеріалів, особливо пластмас? Зазвичай певний матеріал використовують тому, що він наділений необхідними властивостями, такими як міцність, і при цьому відносно недорогий. Головні переваги металів – це їхня міцність і твердість. Бетон зазвичай дешевший, і його часто використовують у будівництві, але міцність бетону залежить від сталевого каркасу.

Пластмаси легші за метали, і більш стійкі до корозії, але більшість пластмас не такі міцні. Інший мінус пластмас – невідомо, що з ними робити після використання. Металеві конструкції у багатьох випадках можна зруйнувати, і повторно використати метал; пластмаси можна лише нагромаджувати на смітниках або спалювати.

Але не всі метали міцні. Наприклад, мідь та алюміній – досить м’які метали, але якщо їх поєднати утвориться сплав, так звана „алюмінієва бронза”, який міцніший і за чисту мідь, і за чистий алюміній. За допомогою сплавлення можна отримати будь-які необхідні властивості: міцність, твердість, стійкість до зношення, магнітні властивості, високий електричний опір або стійкість до корозії.

Властивості металу можна ще більше покращити шляхом термічної обробки. Термічна обробка – це збірна назва декількох процесів, під час яких властивості металів і їх сплавів змінюються. Зазвичай термічна обробка полягає у нагріванні металу або сплаву до зазначеної температури, нижчої за точку плавлення, та подальшого його охолодження з певною швидкістю, для того щоб отримати необхідні властивості. Наприклад, загартування використовують, щоб зробити метал твердішим; процес випускання використовують, щоб зробити їх м’якішими та менш крихкими; за допомогою обпалення їх роблять більш придатними до обробки. Таким чином, властивості металевих матеріалів можна змінити так, щоб вони відповідали будь-яким інженерним специфікаціям та вимогам.

Коли створювалися „Конкорди”, виникла потреба у матеріалі, який міг би витримувати екстремальні аеродинамічні умови і протриматися хоча б 45 000 годин польоту. Для цього був розроблений спеціальній алюмінієвий сплав, твердий і легкий. 70% „Конкорда” зроблено з цього сплаву. Ще 16% літака зроблено з дуже міцної сталі, а обшивка двигунів зроблена з титанових сплавів, і може витримувати температури до 4000 градусів Цельсія.

Способи видобутку, виготовлення та обробки металів постійно вдосконалюються, щоб задовольняти технічним вимогам. А це означає, що існує незліченна кількість металів та металевих матеріалів, тож вибирати є з чого.

Солнечная система и ее тайны