Солнечная система и ее тайны

Планеты Созвездия НЛО

Провідники та ізолятори

Всі речовини можуть проводити електричний струм, але вони дуже різняться у тому, наскільки легко струм може проходити крізь них. Наприклад, метали проводять струм дуже легко, а от через гуму струм текти вільно не може. Таким чином, ми маємо провідники та ізолятори.

Що означають поняття „провідник” та „ізолятор”? Речовини, крізь які електричний струм проходить вільно, називаються провідниками. Всі матеріали, які чинять сильний опір течії електричного струму, називаються ізоляторами.

Звернімо нашу увагу на провідність – здатність провідників пропускати електричні заряди. Провідність залежить від чотирьох факторів: товщини дроту, його довжини та температури, а також матеріалу, з якого виготовлено дріт.

Неважко зрозуміти, що велика водопровідна труба може пропустити більше води, ніж маленька. Таким само чином, товстий провідник пропускатиме струм легше, ніж тонкий.

Також досить очевидно, що струму легше пройти крізь короткий провідник, ніж через довгий, навіть якщо вони зроблені з одного й того ж матеріалу. Таким чином, чим довший дріт, тим більша протидія, або опір, яку він чинить течії струму.

Як вже було сказано, різні речовини дуже різняться у своїй провідній здатності. Наприклад, майже всі метали – гарні провідники електричного струму. Але мідь проводить струм легше, ніж залізо; а срібло, в свою чергу, – провідник, кращий за мідь.

Взагалі кажучи, мідь – провідник, що використовується найбільш широко. Саме тому електричні прилади у вас вдома під’єднуються до розеток в стінах мідними дротами. Дійсно, якщо ви читаєте цю книгу при світлі електричної лампи, і хтось висмикне металевий дріт з розетки, світло одразу ж погасне.

Електрику не вимкнули, але для неї немає шляху від розетки до електричної лампи. Вільні електрони не можуть пройти крізь простір і потрапити до електричного приладу, якщо коло розірване. Якщо замість металевого дроту ми візьмемо шматок мотузки, електричний струм також не буде текти.

Матеріали, які подібно до мотузки чинять протидію розповсюдженню електричного струму, називаються ізоляторами.

Для покриття дротів використовують багато видів ізоляції. Використання певного виду ізоляції залежить від того, для яких цілей використовується дріт або шнур. Зазвичай дроти вкриваються такими ізолюючими матеріалами, як гума, азбест, скло, пластмаса тощо.

Гумою, вкритою тканиною, або ж самою гумою, зазвичай вкривають шнури кімнатних світильників та радіоприймачів.

Ми часто бачимо скляну ізоляцію на стовпах, що підтримують телефонні дроти на вулицях міста. Ізолюючі скляні гірлянди зазвичай висять на баштах високовольтних ліній електропередач. Все ж одним з найкращих ізоляторів є повітря. Ось чому дроти ліній електропередач „голі”; саме повітря забороняє електричному струму „втікати” з цих дротів.

Безперечно, саме провідники відіграють найважливішу роль у електричній інженерії. Обов’язково має бути провідник, тобто шлях, вздовж якого тектиме електричний струм, і має бути ізолятор, який дозволятиме струму текти лише вздовж цього шляху.

Солнечная система и ее тайны